NEEDED drar i gang nytt forskningsprosjekt

NEEDED er verdens største datainnsamling av hjerteskademarkører (troponiner) målt i etterkant av harde fysisk anstrengelser (Nordsjørittet). Resultatene fra NEEDED i 2013, 14 og 18, viste at økningen i troponinverdien etter en mosjonskonkurranse kan brukes til å finne personer med skjult hjertesykdom. Nå skal vi gjøre en ny studie for å videreutvikle denne metoden. 

I denne studien («NEEDED Diagnostic») skal vi bruke ergometersykkel til å finne ut hvor lenge man må belastes for å påvise forskjell i troponinverdien mellom personer med- og uten trange blodårer til hjertet.

I «NEEDED Diagnostic» trenger vi deltakere som er vant til å sykle i minst 1 t på sykkel/spinning. I tillegg må du enten være helt frisk (Gruppe 1) eller så må du ha fått påvist trange blodårer til hjertet (Gruppe 2):

Gruppe 1: Frisk gruppe

  • Du må ikke ha kjent hjerte-kar sykdom

  • Du må ikke bruke medisiner for hjertesykdom, høyt blodtrykk, diabetes eller nyresykdom.

  • Du må ha deltatt i Nordsjørittet eller kunne sykle i inntil 60 minutter på høy intensitet.

  • Du må kunne ta en CT av kransårer forut for testing.

Gruppe 2: Hjerte gruppe (trange blodårer):

  • Du må ha fått påvist trange blodårer (kransårer) på koronar angiografi.

  • Det må være minimum 6 måneder siden du ble behandlet med utblokking.

  • Du må ha stabil tilstand uten nyoppståtte symptomer.

  • Du må ha deltatt i Nordsjørittet eller kunne sykle i inntil 60 minutter på høy intensitet.

For begge grupper

  • Forsøket strekker seg over 5 dager, først en forundersøkelse deretter 4 testdager, en ettermiddag/kveld i uken med 1-2 ukers mellomrom

  • Du må være fullvaksinert eller ha gjennomgått Covid19 infeksjon innenfor siste 6 måneder.

  • Undersøkelsene vil foregå på NEEDED senteret på den gamle legevakten i Sandnes.

Hva får du igjen?

Du vil få den mest grundige hjerteundersøkelsen som er tilgjengelig og du vil bidra til å utvikle kunnskap som potensielt kan redde livet til mange personer med hjertesykdom. I tillegg vil du få grundig vurdering av din fysiske prestasjonsevne.

Hvordan melder du deg på?

Dersom du er interessert i å være med eller vite mer om prosjektet, sender du oss mail med navn og telefonnummer til neededcvr@gmail.com så tar vi kontakt med deg. Det vil bli avholdt et digitalt informasjonsmøte som vil streames onsdag 12.01.22 kl. 20:00. Det blir lagt ut oppdatert informasjon på http://www.nordsjorittet.no/needed i forkant av møtet.

Previous
Previous

NEEDED TOP ATHLETIC - Ny studie

Next
Next

Anerkjennelse til NEEDED på internasjonal hjertekongress